Naturalne sposoby na wypadanie włosów

2023-06-21
Naturalne sposoby na wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów jest częstym problemem, dotykającym zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Może dotyczyć nie tylko włosów na skórze głowy, ale także innych obszarach ciała. Chociaż zwykle występuje u osób starszych, nie omija również niektórych dzieci. Problem pojawia się nagle lub rozwija stopniowo; ma trwały lub przejściowy charakter. Dlaczego czasem zdarza się, że włosy wychodzą garściami i jakie są naturalne sposoby na wypadanie włosów? Odpowiadamy!

Czy to normalne, że włosy wypadają?

Na naszej głowie rośnie średnio 100–150 tysięcy włosów. Ich liczba i gęstość kształtuje się już podczas rozwoju płodowego i pozostaje niezmienna do końca życia. Każdy włos rośnie w swoim tempie, dlatego sąsiadujące ze sobą mieszki włosowe zwykle są na różnych etapach cyklu życia. Włos wypada po przeciętnie 3–4 latach. Mieszki włosowe na głowie są zaprogramowane genetycznie do wyprodukowania około 20–30 włosów w trakcie całego życia. Utrata od 50 do 100 włosów dziennie jest naturalnym zjawiskiem biologicznym. Problem pojawia się, gdy ta liczba wzrasta, co zwykle jest zauważalne podczas czesania czy mycia włosów.

Nowe włosy zwykle zastępują te utracone, jednak nie zawsze się tak dzieje. Istnieje wiele przyczyn nadmiernego wypadania włosów: zakłócony cykl życia włosa, choroby o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym, niedobory witamin i minerałów, zaburzenia hormonalne czy silny lub przewlekły stres. Istotny wpływ mają również uwarunkowania genetyczne. Jeśli zauważysz, że od jakiegoś czasu włosy wychodzą garściami, udaj się do specjalisty. Możesz się zwrócić do lekarza rodzinnego, dermatologa lub trychologa. Każdy z nich pomoże Ci ustalić przyczynę problemu i zaproponuje odpowiedni plan leczenia na podstawie wnikliwego badania i Twojej historii medycznej.

Najczęstsze przyczyny łysienia

Niestety coraz więcej osób zmaga się z problemem wypadających włosów. Przyczyny łysienia są bardzo różne. Wypadanie włosów u kobiet, zwane łysieniem telogenowym, najczęściej wynika ze zmian hormonalnych (na przykład po ciąży, w trakcie lub po karmieniu piersią, w okresie menopauzy). Główne powody to spadek poziomu estrogenów, choroby tarczycy (najczęściej wypadanie włosów u kobiet towarzyszy chorobie Hashimoto), częsty stres lub źle zbilansowana dieta. Łysienie telogenowe pojawia się wtedy, gdy faza wzrostu włosa ulega skróceniu i zwiększa się liczba naturalnie wypadających włosów. Zwykle przyczyną łysienia telogenowego jest kilka współwystępujących czynników.

U mężczyzn wypadające włosy są zależne od poziomu testosteronu, który odpowiada za pojawienie się i rozwój łysienia androgenowego. Jest to najczęstsza przyczyna łysienia wśród mężczyzn. Łysienie androgenowe, dotykające ponad 80% mężczyzn, jest związane ze zmniejszaniem się mieszków włosowych, które prowadzi do ich stopniowego zanikania, a w efekcie – wypadania włosów.

Naturalne sposoby na wypadanie włosów

Zanim sięgniesz po apteczne preparaty na łysienie – choćby te bez recepty (OTC), czyli kremy i żele do stosowania na skórę głowy – wypróbuj naturalne sposoby na wypadanie włosów. Są one w pełni bezpieczne, ponieważ nie podrażniają skóry głowy, ani nie mają nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Własnoręczne przygotowanie kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy nie wymaga wielkiego nakładu pracy. Jeśli interesują Cię domowe sposoby na wypadanie włosów, na początek sięgnij po jajka. Zawarte w nich składniki przyczyniają się do wzrostu włosów. Jajka są bogate w idealną dla włosów kompozycję siarki, fosforu, selenu, jodu, cynku i białka. Aby wykorzystać je w walce z wypadającymi włosami, wystarczy przygotować maskę jajeczną: wlej jedno białko do miski, dodaj łyżeczkę oliwy z oliwek i miodu. Po wymieszaniu do konsystencji pasty nałóż preparat na 20 minut na skórę głowy i całą długość włosów. Po tym czasie zmyj maskę delikatnym szamponem.

Oprócz jajka możesz również wykorzystać korzeń lukrecji, który zapobiega wypadaniu włosów i niszczeniu ich struktury. Pomaga ukoić skórę głowy i pozbyć się suchych płatków łupieżu. Z kolei burak jest bogaty w witaminy C i B6, kwas foliowy, mangan, betainę i potas, które są niezbędne do wzrostu zdrowych włosów. Poza tym pomagają utrzymać skórę głowy w czystości. Również inne zioła są skuteczne w walce z wypadającymi włosami – na przykład skrzyp polny, pokrzywa czy czarna rzepa.

Wypadające włosy – jak zapobiegać?

By zapobiec wypadaniu włosów, należy unikać zbyt częstych zabiegów fryzjerskich. Osłabiają one mieszki włosowe i mogą być jedną z przyczyn utraty włosów. Należy zatem ostrożnie podchodzić do trwałej ondulacji, która – stosowana zbyt często – podrażnia skórę głowy i może powodować łamliwość włosów.

Również zbyt częsta koloryzacja wysusza włosy i może prowadzić do ich wypadania, ponieważ w farbach zawarty jest amoniak. Problematyczne bywa także trwałe prostowanie włosów, które wiąże się z pozbawieniem włosów wilgoci i negatywnym działaniem substancji chemicznych. Również przedłużanie włosów znacznie je obciąża, co może powodować osłabienie cebulek i stopniowe przerzedzanie.

Masaż skóry głowy

Masaż skóry głowy pobudza ukrwienie tkanek, co może prowadzić do lepszego dotlenienia i odżywienia mieszków włosowych, a w konsekwencji do zmniejszenia uciążliwego łysienia. Wypróbuj zatem codzienny masaż głowy. Najprostszą metodą jest samodzielne masowanie skóry głowy podczas codziennej pielęgnacji.

Zacznij od czoła i powoli wykonuj koliste ruchy opuszkami palców w kierunku karku, a następnie uszu. Możesz wykonywać masaż na suchych włosach lub po nałożeniu szamponu czy odżywki. Masaż powinien być bardzo delikatny i trwać około 5 minut. Jeśli będziesz go konsekwentnie wykonywać, może Ci przynieść wiele korzyści w tym spowolnić przerzedzanie się włosów. Istnieją również urządzenia do masażu skóry głowy, które stymulują mieszki włosowe skóry głowy. One również powinny być regularnie używane, by dawać widoczne efekty.

Co jeść na wypadanie włosów?

Nie powinno być zaskoczeniem, że zbilansowana dieta i zdrowy styl życia są ważne w profilaktyce łysienia. Codzienne menu należy uzupełnić o produkty bogate w cynk, selen, argininę, żelazo oraz witaminy z grupy B. Najskuteczniejsze leczenie naturalne dla włosów powinno polegać na włączeniu do menu między innymi marchewki, pomidorów, orzechów włoskich, brązowego ryżu, mąki pełnoziarnistej lub sojowej, wątróbki, orzeszków ziemnych, migdałów, sardynek czy szpinaku. Są to produkty bogate w biotynę (znaną również jako witamina B7 albo witamina H), która wzmacnia włosy.

Znaczący wpływ na objętość włosów na głowie ma także poziom witaminy D i żelaza w organizmie. Należy pamiętać, że żelazo jest pierwiastkiem, bez którego nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Wchodzi w skład nie tylko hemoglobiny transportującej tlen w organizmie, ale i ważnych enzymów, których niedobór powoduje między innymi uszkodzenie włosów i paznokci.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Piękne i lśniące włosy to te, o które dbamy kompleksowo. W tym celu należy je odpowiednio pielęgnować i wykorzystywać domowe sposoby na wypadanie włosów. Wszelkie stosowane produkty powinny być dobrane do rodzaju włosów oraz ewentualnych problemów, z jakimi się borykamy. Aby zmniejszyć problem wypadających włosów, wprowadź kilka zmian w swoim stylu życia. Przede wszystkim unikaj wiązania włosów w ciasny kucyk – w ciągu dnia i w nocy najlepiej noś luźny warkocz.

Delikatnie szczotkuj włosy, by ich nie ciągnąć i nie wyrywać. Podczas mycia włosów masuj skórę głowy, a raz w tygodniu wykonuj peeling trychologiczny. Śpij na poduszce w poszewce z delikatnego jedwabiu oraz używaj jedwabnych gumek do włosów – nie wyrywają one kosmyków, nie tworzą odgnieceń na włosach, nie elektryzują ich i nie powodują uszkodzeń mechanicznych.

Peeling trychologiczny na wypadające włosy

Drugim aspektem, równie ważnym, jak pielęgnacja i troska o włosy, jest dbałość o skórę głowy. Skuteczny może się okazać peeling trychologiczny, który wzmacnia strukturę włosa i zmniejsza liczbę wypadających włosów. Przyspiesza ich naturalny wzrost oraz poprawa kondycję skóry głowy. Peelingi trychologiczne można podzielić na dwa rodzaje: enzymatyczne oraz mechaniczne. Peelingi enzymatyczne zawierają substancje aktywne, których zadaniem jest rozpuszczenie martwego naskórka i usunięcie wszelkich zanieczyszczeń ze skóry głowy.

Z kolei peelingi mechaniczne zawierają drobinki, które dzięki masażowi i pocieraniu skóry głowy złuszczają martwy naskórek i poprawiają mikrokrążenie. Peeling trychologiczny pozwoli Ci na oczyszczenie skóry głowy z martwych komórek naskórka oraz innych zanieczyszczeń – na przykład pozostałości po kosmetykach do stylizacji. Peelingi trychologiczne są polecane szczególnie osobom o włosach przetłuszczających się, ponieważ odblokowują ujścia mieszków włosowych i pozwalają na dłuższe zachowanie świeżości skóry głowy. Stosowanie peelingu trychologicznego przygotowuje skórę głowy do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wcierki i odżywki na wypadające włosy

Inne preparaty na łysienie to również wcierki, które wmasowuje się u nasady włosów, stymulując ich wzrost. Nie bez znaczenia jest też regularne stosowanie szamponu i odżywki na wypadanie włosów. Aby odżywka przyniosła odpowiednie efekty, po spłukaniu szamponu z włosów należy delikatnie odsączyć je z nadmiaru wody i dopiero wówczas nałożyć odżywkę. Dzięki takiemu zabiegowi produkt nie spłynie. Następnie należy rozczesać włosy, aby równomiernie rozprowadzić kosmetyk. Wspomniane wcierki do włosów to preparaty, które po zastosowaniu na skórę głowy mogą mieć dobroczynny wpływ zarówno na cebulki włosowe, jak i całe włosy.

Wcierka pobudza cebulki włosowe do pracy, ponieważ wzmacnia ukrwienie okolic cebulek włosów albo punktowo zwiększa temperaturę skóry (ns przykład wcierka na bazie czerwonej papryki lub kawy). Domowe sposoby na łysienie to zatem również skuteczne wcierki: bursztynowa, herbaciana, pokrzywowa czy łopianowa. Inne zioła, na których bazie przygotowuje się wcierki do przerzedzających się włosów, to skrzyp polny, czarna rzodkiew, czarna rzepa, aloes, mięta pieprzowa, szałwia pospolita czy łopian. Wcierki do włosów warto stosować po każdym myciu, a jeśli codziennie myjesz włosy – wcieraj je w skórę głowy co 2–3 dni. Możesz używać różnych wcierek, by dostarczać włosom różnorodnych substancji odżywczych. Ponadto, jeśli Twoje włosy są cienkie i delikatne, dobrym wyborem może się okazać odżywka w sprayu.

Domowe sposoby przeciw łysieniu

Jeśli Twoje włosy naturalnie nie mają zbyt dużej objętości, nie możesz oczekiwać radykalnej zmiany po zastosowaniu domowych sposobów na łysienie. Jednak przy zdrowej skórze i dobrej kondycji organizmu wypadające włosy powinny być zastępowane przez nowe i ich utrata nie powinna być odczuwalna. Jeśli na miejscu starego włosa nie pojawia się nowy i widać zauważalne zmniejszenie objętości fryzury, warto tego nie bagatelizować, lecz przyjrzeć się problemowi.

Do mycia wypadających włosów należy dobrać szampon o delikatnym składzie, przeznaczony do włosów przerzedzających się i dbający o ich wzmocnienie. Wybieraj spośród szamponów bez siarczanów (SLES i SLS), które mogą nadmiernie wysuszać skórę głowy. Najbardziej narażone na taki skutek są osoby o wrażliwej skórze, które przede wszystkim muszą pamiętać, że kosmetyki z SLES i SLS należy bardzo dokładnie spłukiwać. Piana, którą wytwarzają, może wzmagać nie tylko wypadanie włosów, ale także inne problemy skórne, takie jak łupież czy łojotok.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixelpixel