7 sprawdzonych sposobów na poprawę pielęgnacji twarzy

2022-02-25
7 sprawdzonych sposobów na poprawę pielęgnacji twarzy

Sumiennie dbasz o swoją cerę, a mimo to nadal masz problemy z porami, podrażnioną skórą oraz drobnymi wypryskami? Pomimo inwestowania w różnorodne kosmetyki nie widzisz poprawy swojej cery? Może to wynikać z nieświadomych błędów, które popełniasz podczas porannej lub wieczornej rutyny. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy nie popełniasz jednego z tych błędów, oraz jak się przed nimi ustrzec, przeczytaj poniższy tekst!

 

 

 

Tego należy uniknąć:

  • Częstego dotykania twarzy: naszymi dłońmi dotykamy wiele powierzchni, gromadzi się na nich wiele bakterii, dlatego należy unikać wszelkiego dotykania twarzy, aby niepotrzebnie ich na nią nie przenosić.

  • Używania materiałowych ręczników: po umyciu twarzy najlepiej wytrzeć ją ręcznikiem jednorazowym, ponieważ tradycyjny, często wilgotny po poprzednim użyciu, ręcznik to siedlisko bakterii, które później wcieramy w naszą świeżo umytą twarz. Jeżeli na naszej skórze mamy otwarte rany, podrażnienia lub trądzik to zwłaszcza w takim wypadku stosowanie ręczników jednorazowych powinno stać się nawykiem. Jeżeli będziemy wycierać twarz tym samym ręcznikiem, co resztę ciała, zmiany trądzikowe mogą przenieść z twarzy na inne partie.

  • Sporadyczne mycie pędzli i gąbeczek do makijażu: bakterie gromadzą się nie tylko na naszym ręczniku, ale również i na akcesoriach, których używamy do naszego makijażu. Pamiętajmy o tym, aby tak często myć lub dezynfekować pędzle oraz wszelkie akcesoria makijażowe, którymi dotykamy naszą twarz. Czego użyć? Sama woda nie wystarczy! Do mycia naszych akcesoriów możemy zakupić specjalnie mydło, ale nie jest to koniecznością. Sprawdzą się do tego także żele do mycia twarzy lub szampony dla dzieci, które są delikatne dla włosia pędzla. Do czyszczenia gąbeczki warto użyć także olejku lub oliwki do mycia, która z łatwością rozpuści pozostałości podkładu. Jeśli nie mamy czasu na „pranie” pędzli po każdym użyciu, to warto zakupić płyn do ich dezynfekcji w wygodnym sprayu.

  • Używanie płynu micelarnego tylko w celu demakijażu: dużo osób żyje w świadomości, że płyn micelarny służy tylko i wyłącznie do zmywania pozostałości makijażu. Jest to błędne myślenie. Płynu micelarnego używam nawet wtedy, kiedy nie miałyśmy na sobie makijażu. Po całym dniu na naszej skórze gromadzi się sporo zanieczyszczeń z zewnątrz. Płyn micelarny oczyszcza naszą twarz z wszelkiego rodzaju pyłu oraz kurzu. Można to w zabawny sposób porównać do sprzątania podłogi — najpierw podłogę odkurzamy, a następnie ją myjemy. Podobnie jest z twarzą, najpierw odkurzamy naszą cerę płynem micelarnym, a następnie myjemy ją żelem.

  • Niewłaściwe stosowanie produktów: pianka czy żel do mycia twarzy? Żel do mycia twarzy jest mocniejszy od pianki, dlatego lepiej się sprawdzi w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Po całym dniu zbierania zanieczyszczeń na naszej twarzy jest w stanie dokładniej ją oczyścić. Natomiast pianka jest bardzo delikatna, idealnie sprawdzi się podczas porannego mycia twarzy. Pamiętaj! Jeżeli twoja cera jest sucha, wrażliwa lub trądzikowa, wybieraj delikatne, odpowiednio dobrane dla niej produkty.

  • Niedelikatne obchodzenie się z cerą: nakładając krem i wklepując go w twarz, starajmy się stosować delikatne ruchy. Uciskanie, przyciskanie itp. negatywnie wpływają na naszą cerę. Powodują zaczerwienienie lub podrażnienie.

  • Wyciskanie pryszczy/wągrów: jest to czynność, która może zaognić stan zapalny na skórze. Dodatkowo namnożone bakterie mogą być przyczyną większej ilości wyprysków na naszej twarzy. Dlatego należy unikać wyciskania pryszczy! Jeżeli jednak już to chcemy zrobić… pamiętajmy, chociaż o tym, aby przed tą czynnością umyć dokładnie ręce oraz, aby nie robić tego paznokciami, lecz delikatnie opuszkami palców. Po tej czynności skórę należy posmarować kremem lub nawet aloesem, który nawilży nam zranione miejsce. Nie należy używać na świeżą ranę mocnych kosmetyków. Jednak lepiej starajmy się unikać wyciskania pryszczy!

Uwaga!

Powyższe porady mogą pomóc uporać się z drobnymi niedoskonałościami skóry, sprawić by cera wyglądała ładnie i zdrowo. Pamiętaj jednak, że w przypadku zaawansowanego trądziku, lub jeśli dany problem skórny nie znika przez dłuższy czas, lub często powraca, to koniecznie należy umówić się na wizytę do dermatologa!  

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixelpixelpixelpixelpixel