Termin ważności i przechowywanie perfum

2022-04-07
Termin ważności i przechowywanie perfum

Czy perfumy mają termin ważności? Czy zmienia się ich zapach i trwałość po określonym czasie? Co wpływa na ich ważność? Wiele osób szuka odpowiedzi na te pytania. Czasami jest tak, że flakonik z perfumami stoi na naszej półce przez kilka miesięcy, a nawet przez kilka lat. Istnieje wiele wskazówek na temat przechowywania perfum, dotyczących temperatury czy wystawiania perfum na światło, które przybliżymy właśnie w tym artykule.

Data ważności perfum

Perfumy nie posiadają dokładnej daty ważności, jednak na każdym opakowaniu zamieszczona jest informacja, z której możemy odczytać, przez jaki czas perfumy będą zachowywać swój prawidłowy zapach. Informacja ta umieszczona jest za pomocą znaku PAO (period of Time After Opening). Graficznie przypomina on otwarty słoiczek z literą M (miesiąc).

Wiadomo, że jest to przybliżony czas trwałości perfum. Dlatego warto traktować to z przymrużeniem oka i nie pozbywać się ich np. po upłynięciu 12 miesięcy. Po upływie tego czasu możemy jedynie obserwować zapach i wygląd perfum. Żywotność perfum przedłuży na pewno ich właściwe przechowywanie.

Czynniki negatywnie wpływające na perfumy

Na trwałość perfum ogromny wpływ mają czynniki zewnętrzne takie jak, temperatura czy światło. Perfumy przechowywane w wysokiej temperaturze (powyżej 18 stopni Celsjusza) mogą zmienić swoje nuty zapachowe poprzez odparowanie. Perfumy najlepiej przechowywać w szafce, tak aby nie miały kontaktu z oknem, grzejnikiem czy inny źródłem ciepła.

Chociaż większość z nas tak robi, to warto wiedzieć, że błędnym postępowaniem z perfumami jest również umieszczanie ich w łazience, ponieważ panuje tam wilgoć oraz wyższa temperatura, w porównaniu do innych pomieszczeń w domu.

Promienie słoneczne to kolejny czynnik, który może wpłynąć negatywnie na perfumy. Nadmierny kontakt ze światłem słonecznym może doprowadzić do rozłożenia się cząsteczek, które były zastosowane do produkcji zapachu.

Jak przechowywać perfumy?

Najlepsze warunki do przechowywania perfum to zaciemnione, suche i chłodne miejsce. Są to warunki idealne, które pozwolą przedłużyć trwałość perfum. Jeżeli w swojej kolekcji posiadasz cenne dla Ciebie perfumy, przechowuj je w oryginalnych opakowaniach, które umieścisz w szafce, tak aby nie dochodziło tam światło.

Flakoniki perfum mogą posłużyć nam jako element dekoracyjny, dlatego tak niechętnie ukrywamy je w szafce, czy w lodówce. Jeżeli chcesz, aby perfumy były również dekoracją, zadbaj o to, by ustawić je na specjalnych tackach bez dostępu do światła i wilgoci.

Kolekcja perfum — internetowa perfumeria Pachnidełko

Na świecie istnieją różni kolekcjonerzy, jeżeli ty kolekcjonujesz perfumy, zapraszamy do zapoznania się z produktami dostępnymi w internetowej perfumerii Pachnidełko. U nas znajdziesz szeroki wybór perfum w przystępnych cenach. Przetestuj to na własnej skórze!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixelpixelpixelpixelpixel