Jak wybrać odpowiednie dla siebie perfumy?

2022-02-18
Jak wybrać odpowiednie dla siebie perfumy?

Perfumy są naszą wizytówką. Niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez ulubionego zapachu. Perfumy podkreślają nasz styl, są dodatkiem niczym biżuteria. Jednak nie od razu znajdujemy swój idealny zapach. Zapach perfum utrzymuje się na naszej skórze cały dzień, dlatego nie możemy pozwolić na to, aby źle się z nimi czuć. Perfumy mają być dla nas, jak nasza najlepsza, najwygodniejsza bluzka. Mamy się czuć w nich swobodnie.

 

 

 

Jakie są rodzaje zapachów?

Nut zapachowych jest wiele, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Do wyboru mamy nuty:

 • owocowe (np. wiśnia, brzoskwinia)
 • kwiatowe (np. fiołek, róża)
 • drzewne (np. mech dębowy, cedr)
 • ziołowe (np. lawenda, tymianek)
 • paprociowe (np. zapachy łąki, lasu)
 • aldehydowe (posiadające ograniczone komponenty zapachów naturalnych)
 • zielone (np. herbata ylang-ylang, bambus)
 • skórzane (powstałe wskutek połączenia ostrych nut przypraw)
 • wodne (np. delikatne, mydlane zapachy)
 • szyprowe (np. szałwia, mech dębowy)
 • orientalne (np. wanilia, kadzidło)

Jakie są rodzaje perfum?

Zapachy dzielą się ze względu na zawartość alkoholu oraz czystych olejków zapachowych:

 • Perfumy: zawartość olejków zapachowych wynosi od około 30% do 40%, która są rozpuszczone w alkoholu o mocy od 90% do 95%. Zapach takich perfum utrzymuje się na naszej skórze do kilku godzin. Musimy uważać na to, kiedy używamy tego typu perfum. Stosowanie ich przed wyjściem na pełne słońce może powodować przebarwienia skóry, w miejscach, gdzie wcześniej został nałożony kosmetyk.
 • Woda perfumowana: zawierają od 10% do 15% olejków zapachowych, rozpuszczonych w alkoholu o mocy od 80% do 90%. Stosować je możemy zarówno w dzień, jak i wieczorem. Od zwykłych perfum różnią się również na pewno o wiele niższą ceną.
 • Woda toaletowa: procent zawartych w nich olejków wynosi maksymalnie 12%. Najczęściej waha się między 5% a 10%. Rozcieńczone są alkoholem o stężeniu 80%. Woda toaletowa jest najsłabszym rodzajem perfum, dlatego sprawdzą się dla osób, które nie lubią zbyt mocnych zapachów.

Jak wybrać perfumy idealne dla siebie?

Po nieudanych wyborach perfum nadal szukasz swojego idealnego zapachu? Nie wiesz czym się kierować przy tym wyborze? Przedstawiamy ci kilka zasad, które uchronią cię przed popełnieniem błędu.

 1. Jeżeli udajemy się do sklepu w celu zakupu perfum, pamiętajmy, aby przed wyjściem nie stosować żadnych innych perfum lub zapachowych balsamów. Zasad ta wydaje się dość banalna, jednak wiele osób może o niej zapominać. Oczywiście, nie możemy tego uniknąć, jeżeli zakup odbywa się spontanicznie, a wtedy zapach zmieszany z naszymi perfumami lub balsamem może wydawać się dla nas zupełnie inny, niż jest w rzeczywistości.
 2. Na zakupach nie powinniśmy wąchać więcej niż 3-4 zapachy perfum, ponieważ finalnie może nam się wszystko wymieszać i nie będziemy wiedzieć w końcu, które perfumy nam najbardziej odpowiadają.
 3. Nie sugerujmy się ulubionym zapachem naszej koleżanki lub kolegi. Nie kupujmy go zbyt pochopnie, ponieważ te same perfumy mogą pachnieć zupełnie inaczej na skórze naszego znajomego i na naszej. Są sytuacje, w których podoba nam się, jak ktoś pachnie danymi perfumami, ale to nie znaczy, że my będziemy się czuć w nich tak samo dobrze. Dlatego warto, jest przemyśleć taki zakup.
 4. Najlepszymi rozwiązaniami są próbki. Nuta zapachowa, która utrzymuje się na naszej skórze, rozwija się najwolniej. Dlatego chwila spędzona w sklepie może nam nie pomóc w wyborze naszych idealnych perfum.

Już wiesz, jakie są rodzaje zapachów oraz na co uważać przy ich wyborze. A co z zakupami przez Internet? Jeżeli wiesz, że dane perfumy ci odpowiadają, ponieważ jakiś czas już stosujesz ich próbki lub kończy ci się zapach twoich ulubionych perfum, wtedy możesz skorzystać z internetowych zakupów i śledzić okazje cenowe.  

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixelpixelpixelpixelpixel