Woda perfumowana czy woda toaletowa – jaki produkt wybrać?
Czym różni się woda toaletowa od perfumowanej? W jaki sposób się perfumować, żeby dłużej pachnieć? Zapraszamy do przeczytania naszego krótkiego przewodnika po olfaktorycznym świecie, gdzie wyjaśniamy podstawowe zasady „działania” perfum. Poznaj różnicę między EDP a EDT. Dowiedz się, które nuty są najintensywniejsze, a jakie lepiej wybrać na okazje wymagające subtelności i wyczucia.
Czy woda perfumowana to to samo co perfumy?
Potocznie perfumami nazywa się zarówno prawdziwe perfumy, jak i wody perfumowane, a nawet wody toaletowe czy kolońskie (my też często w artykułach używamy takiej nomenklatury). Woda perfumowana to jednak nie to samo co perfumy. Puryści zapachowi nazwą perfumami jedynie La Parfum, czyli kompozycję o najwyższym stężeniu olejków eterycznym. Woda perfumowana ma ich znacznie mniej, a woda toaletowa ma jeszcze niższą zawartość pachnących ekstraktów. Jaka jest dokładnie różnica między EDP a EDT?
Woda perfumowana czy toaletowa? Jakie są różnice?
Kupując nowy zapach, na przykład Chanel Chance, możesz go zwykle nabyć w wersji Eau de Parfum (Chanel Chance EDP) lub Eau de Toilette (Chanel Chance EDT). Różnią się one stężeniem olejków zapachowych – im większa zawartość, tym zapach jest bardziej skoncentrowany. Potocznie mówi się, że „mocniejszy”, choć potem wyjaśniamy, czym różni się intensywność, trwałość i projekcja perfum. Perfumy pozostaną najdłużej na skórze – wystarczy jedna kropla, by zapach był intensywny. Z tego też powodu zwykle są one droższe niż EDT i EDP.
-
Perfumy – La Parfum – zawierają minimum 15% olejków eterycznych. Górna granica zwykle sięga 30% stężonej substancji.
-
Woda perfumowana – Eau de Parfum, EDP – zawiera minimum 8% aromatycznej kompozycji zapachowej; przeważnie jest to 10–15%, ale bywa też, że 25%,
-
Woda toaletowa – Eau de Toilette, EDT – zawiera 4–8% olejków zapachowych,
-
Woda kolońska – Eau de Cologne, EDC – zawiera od 3–5% olejków.
Woda toaletowa czy perfumowana? Lepszym wyborem od razu wydaje się zakup Eau de Parfum, ale Eau de Toilette powstają nie bez kozery. Są lżejsze, mają mniejszą projekcję, lecz wciąż otulają bliskim skórze zapachem – mają odświeżać i cieszyć subtelnym aromatem. Mogą być lepszym wyborem na ciepłe dni, kiedy wonie są łatwiej wyczuwane.
Od czego zależy odbiór zapachu i dlaczego perfumy na różnych osobach pachną inaczej?
Perfumy różnią się zapachami, ale dlaczego jedna mieszanka może na kilku osobach pachnieć zupełnie inaczej? Efekt na skórze jest indywidualny – zależy od takich czynników, jak:
-
temperatura ciała,
-
typ skóry (na tłustej zapach utrzymuje się lepiej),
-
sposób jej pielęgnacji (nawilżony naskórek dłużej utrzyma zapach),
-
dieta,
-
Twój nastrój.
Niekiedy zachodzi chemiczna niezgodność naturalnego zapachu z wybraną Eau de Toilette czy Eau de Parfum. Zapach skóry neutralizuje perfumy na skórze.
Nie wyczuwasz po południu wody perfumowanej, którą użyłeś rano? To nie oznacza, że Twoje otoczenie jej nie wyczuwa. Pamiętaj, że zmysł węchu przyzwyczaja się do zapachów – Twój układ nerwowy zdążył się już przyzwyczaić do danej woni i zwyczajnie ją ignoruje. Czasami jednak rzeczywiście aromat może uwalniać się zbyt szybko. Jakie są sposoby na przedłużenie zapachu perfum? Jakie nuty są najtrwalsze?
Ile trzyma się woda perfumowana?
To wszystko zależy od procentowej zawartości olejków. Średnio woda perfumowana powinna utrzymywać się na skórze około 6–8 h, natomiast toaletowa 3–4 h. Niektóre perfumy potrafią być wyczuwalne po dobie od rozpylenia na nadgarstku i to nawet po wzięciu prysznica, a spryskane nimi ubrania pachną w szafie jeszcze przez wiele dni.
Przykłady trwałych perfum damskich to:
Trwałe perfumy męskie to na przykład:
Skład perfum, czyli które nuty są najtrwalsze?
Jeśli szukasz trwałych perfum, zwróć uwagę na zawartość poszczególnych nut, a zwłaszcza nut bazowych. Do utrzymujących się najdłużej i jednocześnie intensywnych należą perfumy oparte na:
-
piżmie,
-
paczuli,
-
nutach drzewnych i żywicznych, na przykład drewna sandałowego czy oud,
-
nutach orientalnych z mocnymi przyprawami, na przykład cynamonem, imbirem, gałką muszkatołową,
-
ambrze,
-
wanilii, czekoladzie i ogólnie nut cukierniczych z rodziny gourmand.
Wyparowują one wolniej niż nuty kwiatowe i owocowe. Jeśli natomiast szukasz trwałej wody perfumowanej, rozglądaj się za zapachami z tuberozą i frezją.
Wolisz lżejsze perfumy? Szukaj tych składników
Gdy temperatura rośnie, naturalnie sięgasz po lżejsze zapachy. Mogą to być na przykład:
-
aromaty owocowe, na przykład z arbuzem, truskawkami czy rześkim grejpfrutem,
-
ziołowe nuty, na przykład rozmarynu czy mięty kojarzącej się z drinkiem mojito,
-
świeże perfumy, z nutami wiatru i wody – dają poczucie świeżości, lekkości i chłodu. Takie odczucia wywołują na przykład aldehydy, molekuły calypsone i calone w towarzystwie kwiatów i ziół, które mogą pachnieć jak ozon, świeże pranie, bryza morska czy świeżo skoszona trawa.
Różnica między trwałością a projekcją perfum
Perfumy oprócz trwałości mają też swoją projekcję, którą można sobie wyobrazić jako obłok zapachu roztaczający się nad noszącą je osobą. Istnieje też coś takiego jak „ogon perfum”. W języku francuskim funkcjonuje subtelniejsze określenie sillage i odnosi się do welona, warkocza czy też smugi zapachu, którą dana osoba za sobą ciągnie.
Dobre perfumy nie muszą być mocne i intensywne, by pozostawiały po sobie wrażenie, dlatego nie ma powodu, by obficie rosić się oryginalnym zapachem. Powinien on subtelnie dawać o sobie znać, gdy przechodzisz z bliska, ale nie ma powodu, by zbyt mocno wyróżniać się zapachem – tak przynajmniej mówi perfumeryjny savoir-vivre.
Warto więc wybrać wodę perfumowaną czy wodę toaletową? Koncentracja olejków może mieć wpływ na tzw. ogoniastość perfum, ale nie musi. Jest przecież wiele wód perfumowanych, które mają krótszy ogon niż wody toaletowe czy nawet kolońskie. Perfumy z długim ogonem nie zawsze są też intensywne i krzykliwe, choć wzbudzają zainteresowanie i to chyba najlepiej świadczy o ich sukcesie. Przykłady perfum z długim ogonem to:
-
Guerlain Insolence dla niej,
-
Dior Hipnotic Poison dla niej,
-
Dior Homme Intense dla niego,
-
Joop! Homme dla niego.
Jak się perfumować, żeby długo pachnieć?
Wypróbuj metodą layering, czyli perfumowania się warstwa po warstwie. Podczas porannego prysznica użyj kosmetyku o zapachu, którego używasz na co dzień, na przykład żelu pod prysznic Carolina Harrera Goog Girl. Następnie zastosuj pachnący balsam do ciała z tej samej kolekcji. Sama woda perfumowana Good Girl będzie stanowiła ostatnią warstwę zapachową. Powyższy przykład należy do zapachów intensywnych i wieczorowych, ale ten sam trik możesz zastosować ze świeżymi kompozycjami na co dzień. Producenci wielu znanych perfum wypuszczają pachnące linie kosmetyków, które utrwalą Twoje ulubione zapachy na skórze – są to np. Eternity CK, Azzaro Chrome czy Elizabeth Arden Green Tea.
Nie ma Twojego ulubionego zapachu w wersji pachnącego balsamu czy żelu pod prysznic? Wybierz produkt oparty na tym samym dominującym składniku, na przykład jaśminie czy bergamotce. Zaleca się łączyć maksymalnie dwa aromatyczne produkty o wspólnych nutach zapachowych.
Wskazówka – zapach może mieć różną intensywność w zależności od tego, na jaki fragment ciała zostanie rozpylony. Najlepiej posmarować nadgarstek lub skórę za uszami wazeliną i zaaplikować na nie kompozycję. Inne mniej znane miejsca na aplikację perfum to zgięcia w łokciach i pod kolanami – tam skóra jest ciepła i pulsująca, co sprzyja rozwijaniu się zapachów.
Jak się perfumować, aby długo pachnieć? Od razu po wyjściu spod prysznica, ale gdy skóra nie jest już mocno rozgrzana, bo zapach szybko się ulotni. Po aplikacji poczekaj, aż perfumy osiądą na skórze i dopiero się ubierz. Możesz też spryskać ubranie, bo perfumy dość dobrze trzymają się na tkaninach, dlatego dawniej perfumowano bawełniane chusteczki. Ale uwaga! Wody perfumowane i toaletowe mogą pozostawiać na niektórych materiałach plamy. Możesz spryskać zapachem na przykład szalik czy apaszkę, a pozostanie on z Tobą na dłużej.