Nuty zapachowe

 

Głównym składnikiem perfum jest tak zwana kompozycja zapachowa, która jest stworzona z najróżniejszych olejków zapachowych pochodzenia roślinnego. Zapachy w kontakcie ze skórą rozwijają się w różnym tempie, jedne się ulatniają szybciej a inne o wiele dłużej. Aby można było odróżnić, które zapachy są dominujące w danych perfumach olejki zawsze komponowane są w trzy podstawowe grupy, tak zwane nuty zapachowe. Każda nuta zapachowa ma swoją intensywność, a każde olejki zapachowe, które są częścią danej perfumy są odpowiednio dawkowane i jest to ściśle określone z tym do jakiej nuty zapachowej dany zapach zostanie przydzielony.

 

Zapachy wyczuwalne w początkowej fazie tj. zaraz po rozpyleniu będą przyporządkowane do nuty głowy, nuty serca to te zapachy, które po dłuższej chwili zaczną być wyczuwalne dla zmysłów a towarzyszyć jej będą nuty bazy, które są jakby tłem danej perfumy.

 

 

Nuta głowy »

 

to tzw. góra zapachowa czyli substancje lotne, które najszybciej odparowują i znikają. Jest to pierwszy zapach jaki się czuje po otwarciu buteleczki gdy ulotni się już alkohol (to np. olejki cytrusowe i lawendowy). Jest to zapach najbardziej świeży i lekki.. Zapach utrzymuje się na skórze zazwyczaj kilkanaście minut po czym łagodnieje.

 

 

Nuta serca »

 

to tzw. środek zapachowy czyli substancje średnio lotne ( modyfikatory)

Zazwyczaj są to olejki korzenne i kwiatowe. Rozwijają się one na skórze po kilkunastu minutach od rozpylenia i powodują scalenie wszystkich zapachów tworząc wyjątkowy bukiet zapachowy. Zapach utrzymuje się na skórze zazwyczaj do trzech godzin

 

 

Nuta bazy »

 

to tzw. dół zapachowy w skład którego wchodzą utrwalacze, substancje pozostawiające zapach najdłużej i nadające perfumom ciężkości są podstawowym tłem zapachu Otrzymuje się je z ekstrakcji żywic drzew orientalnych (tony leśne), albo są to produkty odzwierzęce (piżmo, cybet, ambra) naturalne lub syntetyczne (tony ciężkie). Sprawiają, że po rozwinięciu aromatycznego bukietu perfumy długo się utrzymują.

 

 

« Powrót do poradnika kupującego

pixelpixelpixelpixelpixel