Trwałość perfum

 

 

 

Trwałość perfum to jeden z najważniejszych elementów, na które zwraca się uwagę przy wyborze odpowiedniego zapachu. W dużej mierze trwałość danego zapachu uzależniona jest od jakości danych perfum  im perfumy tańsze tym większe prawdopodobieństwo, że będą się krócej trzymać. Dodatkowym wyznacznikiem trwałości jest stężenie ekstraktu , im jest ono niższe tym trwałość perfum słabsza (lepiej kupować wody perfumowane niż toaletowe), a także zapachy o mocnej nucie głębi, bo to ona decyduje o trwałości. Nie na wszystkich ten sam zapach będzie pachniał identycznie jest to zależne od pH skóry. Zapach utrzymuje się dłużej na dobrze nawilżonej skórze , ponieważ  perfumu szybciej "znikaja" ze suchej skory.

 

Jednak trwałość perfum to nie tylko chemia. Nawet najlepsze i najdroższe zapachy nie będą się utrzymywać długo jeśli będziemy je niewłaściwie stosować. Zatem, aby zapach utrzymywał się dłużej warto pamiętać o podstawowych zasadach, aby używanie ich nie sprawiło nam niepotrzebnych kłopotów:
a) perfumujemy przede wszystkim ciało w miejscach ciepłych tam gdzie pulsuje krew np. przeguby dłoni, zgięcia łokci, miejsce między piersiami i pod nimi, kark, zgięcia kolan, a nawet skronie. Oczywiście nie musimy spryskać wszystkich tych miejsc. Pamiętajmy o umiarze. 
b) gdy chcemy pachnieć delikatnie i dyskretnie możemy na wzór amerykański rozpylić w powietrzu chmurkę zapachu i przejść przez nią. Jest to dobry sposób kiedy chcemy użyć wyjątkowo mocnych perfum. 

c) rodzaj i ilość użytych perfum dostosuj do okazji. W ciągu dnia użyj zapachu delikatniejszego niż wieczorem. W miejscach publicznych perfumuj się oszczędniej ze względu na otoczenie. Uwielbiany przez ciebie zapach nie każdemu musi się podobać. 

 

d) latem używaj dyskretnych woni wód toaletowych i odświeżających, perfumy zostaw na wieczór. Na plażę najlepiej w ogóle nie perfumuj skóry, bo wonne nuty zmieniają się pod wpływem potu, chyba, że masz do tego specjalnie przeznaczoną delikatną wodę odświeżającą. 
e) zimą możesz używać zapachów mocniejszych. 
f) nie rozcieraj perfum na skórze. Możesz w ten sposób podrażnić naskórek, a zapach będzie się ważył. 
g) nie stosuj kilku zapachów jednocześnie, mieszanka może być "piorunująca". Najlepiej stosować kosmetyki z tej samej linii zapachowej. 
h) nie sugeruj się zapachem używanym przez koleżankę, na każdej skórze te same perfumy będą pachnieć inaczej. Musisz je wypróbować na własnej.

 

Jeśli mimo to po kilku dniach ciągłego używania uznamy, że zapachu w ogóle nie czuć wcale nie musi to oznaczać, że perfumy są nietrwałe. Trzeba pamiętać, że węch przyzwyczaja się do zapachu perfum i twój nos go zwyczajnie ignoruje Prosty przykład : jeżeli w perfumerii psikniemy sobie testerem jeden raz w wybrane miejsce np. rękę to naturalne jest, że będziemy zapach czuli za każdym razem jak tylko zbliżymy rękę do nosa. Jeżeli jednak tym samym testerem spryskalibyśmy się tak jak robimy to w domu, czyli większa ilością to już po kilku minutach nie czulibyśmy zapachu. Wszyscy dookoła czuliby ale nie my, ponieważ nos bardzo szybko się „oswaja” z danym zapachem i zapomina o nim jeżeli cały czas jest wyczuwalny. Co innego gdy spryskane jest tylko jedno miejsce na ciele i zapach ten nie dochodzi do nosa, wtedy zapach poczujemy za każdym razem jak tylko przysuniemy rękę do nosa :)

 

 

 

« Powrót do poradnika kupującego

pixelpixel